Kezelések, rehabilitáció

Kedves Vendégeink!
A fürdőgyógyászati kezelőhelyiségekben a maszk viselése kötelező! Fürdőegységeink egyéb területein a 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet értelmében NEM kötelező a maszk viselése.
Érvényes: 2022.03.07-től
FÜRDŐGYÓGYÁSZAT
Fürdőgyógyászati kezelések
Fürdőgyógyászati részlegünkön közel 40-féle gyógyvízre alapozott kezeléssel, szakorvosok közreműködésével segítjük elő a betegek és gyógyvendégek gyógyulását.
Szakorvosaink az orvosi vizsgálat eredményeként egyénre szabott kúraprogramot állítanak össze.
Gyógyközpontunkban a hagyományos fürdőterápia mellett a fizioterápia és a mozgásterápia széles skáláját is alkalmazzuk. A hagyományos, balneoterápiás és a természetes gyógykezelések három alappilléren: a prevención, a terápián és a rehabilitáción nyugszanak.
A fürdőgyógyászati szolgáltatásokat a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Fürdőgyógyászati Centruma biztosítja. A megbízható orvossszakmai hátteret az orvosi vizsgálattól a kezelések kiszolgálásáig a Debreceni Egyetem Klinikai Központja garantálja.
Kódszám | Gyógyászati ellátások |
---|---|
01 | Gyógyvizes gyógymedence |
03 | Iszappakolás |
04 | Súlyfürdő |
05 | Szénsavas fürdő |
06 | Orvosi gyógymasszázs |
07 | Víz alatti vízsugármasszázs |
08 | Víz alatti csoportos gyógytorna |
09 | Komplex fürdőgyógyászati ellátás |
10 | 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás |
A kezelések orvosi rehabilitáció céljából társadalombiztosítási támogatással vagy támogatás nélkül, térítéses formában is igénybe vehetőek.
Reumatológiai szakrendeléseink beutaló kötelesek, melyet kérhet szakorvosától, háziorvosától vagy céges üzemorvosától is.
A reumatológiai orvosi vizsgálatra előzetes időpont egyeztetés szükséges.
Időpont egyeztetés: +36 52 514 147
- Az OEP által finanszírozott gyógyfürdő kezelések évente 2x15 alkalommal igényelhetőek.
- A betegnek a gyógykúra megkezdése előtt Co-payment-et kell fizetnie, melynek összege kúracsomag esetén 1.500 Ft/nap (2018. decembert 1-től érvényes, visszavonásig.)
- A kezelések igénybevételét a vény kiállításának napjától számított 30 napon belül meg kell kezdeni, és az első megjelenéstől számított 56 nap áll rendelkezésre a befejezésre.
A betegnek a kezelésekre a következő dokumentumokat és felszereléseket feltétlenül hoznia szükséges:
- kezelőlap
- TAJ kártya
- törölköző (2 darab)
- száraz tornához kényelmes öltözék
Fontos tudni, hogy a mobiltelefon használata a kezelések igénybe vétele során tilos, mert balesetveszélyes.
A kezelőhelyre késve érkező betegek kiszolgálása nem mehet a következő beteg kezelési idejének rovására.
Fürdőgyógyászati kezelések
Balneoterápia
Orvosi gyógymasszázs
Gyógyvizes medencefürdő
Iszapkezelés
Súlyfürdő
A súlyfürdő a gyógyfürdőben a 71 m2 vízfelületű, csempézett, erre alkalmas 5 db függesztővel ellátott speciális medencében történik. A medence töltővizének hőfoka 34-35 °C között van. A felfüggesztési idő 15 perc, mely történhet súllyal, vagy a nélkül. (Az első kezelések időtartama rövidebb, mert be kell tartani a fokozatosság elvét.) Ezt követi 10-20 perc aktív pihenőidő. A súlyfürdőzés ideje alatt a betegek állandó felügyelet alatt állnak. A subaqualis tractio kidolgozása a neves magyar reumatológus Mol Károly nevéhez fűződik. A kezelés célja a gerincsatornából kilépő, bizonyos mértékig nyomás alatt álló idegek pihentetése, a gerinc melletti izomzat (paravertedalis izomzat) tónusának mérséklése, a gerinc, a csípő-, térdízületi mozgáskorlátozottság csökkentése. Különösen javasolt ülőmunkát végzők számára, illetve nyak, derék és ízületi fájdalmak esetén. Szintén hatásos gerincferdülés, valamint csípő- és térdízületi kopás kezelésében.
Súlyfürdőt tilos alkalmazni akut ízületi vagy ideggyulladás, csigolya-elcsúszás esetén, gerincstabilizáló és porckorongsérv-műtétet követően fél éven belül, ezért a súlyfürdő kiíráshoz előzetes képalkotó vizsgálati (RTG, CT, MR) eredmény javasolt.
Szénsavas fürdő
Gyógyfürdőnkben mesterségesen előállított szénsavas fürdőt alkalmazunk. A vízben lebegő gázbuborékok a test felületére tapadva a bőrben lévő hidegérző idegvégződések ingerlékenységét nagymértékben csökkentik, így a kapillárisok kitágulnak és megjelenik a kezelésre jellemző hatás, az erythema. A szénsavas fürdő a perifériás keringési zavarok, szívkoszorúér betegségek, szívműtétek és egyéb műtétek utókezelése, vénás elégtelenség, cukorbetegséghez társuló érbetegség, Raynaud-szindróma kezelésében a legalkalmasabb fizioterápiás eljárás. Értágító és nyugtató hatása miatt előnyösen alkalmazható magas vérnyomásban és neurózisban is. A szénsavas kádfürdő optimális vízhőmérséklete 33 °C. A beteg csak derékig merülhet el a szénsavas vízben, feje a kád pereme fölött kell, hogy elhelyezkedjen. A kádat letakarjuk műanyag lemezzel és a beteg nyaka körül lepedőt helyezünk el. A kezelés időtartama 15 perc.
A kezelést követően ajánlott 20 perc pihenés és a fürdőzés-, illetve vizes kezelések mellőzése.
Víz alatti vízsugármasszázs
Hydroxeur
A víz alatti vízsugár masszázskezelést az erre a célra kialakított kádas kezelőhelyiségekben és gyógykádakban, kizárólag orvosi javaslatra végezzük. Egy kezelés időtartama 20 perc, melyből a tényleges kezelés 10-15 perc. A többi idő a leürítést, lemosást, fertőtlenítést, ill. az újra feltöltést foglalja magában. A kezelést 35-36 °C vízben végezzük. A kezelés célja a krónikus degeneratív kórképekben a megbetegedett ízület melletti izom erejének, vérkeringésének javítása. Előnyös perifériás keringési zavaroknál, műtéti utókezelésekben.
Tangentor
A víz alatti vízsugár masszázskezelés az erre a célra kialakított kádas kezelőhelyiségekben és gyógykádakban, kizárólag orvosi javaslatra történik. A víz hőmérséklete 35-37 °C-os. A 0,5-2 bar nyomású vízsugarakat a kezelő a víz alatt irányítja a bőrtől 10-20 cm távolságban a kezelendő testrészre. A kezelés előtt 0-15 perces előfürdő javasolt. A kezelés átlagos időtartama 10-15 perc, mely alatt az ellazulást támaszokkal segíthetjük elő, a kezelő ügyel a beteg kényelmes helyzetére és a kezelés fokozatosságra. Kezelés után javasolt, hogy a beteg 20-30 percig pihenjen.
Víz alatti csoportos gyógytorna
Csoportos víz alatti gyógytornakezelések a gyógytornamedencében folynak. Egy csoport kezelési ideje, 25 perc, a csoport létszáma maximálisan 13 fő. A torna során az izomzat erősödik, az ízületi mozgáspálya, a vérkeringés és a koordináció javul. A víz felhajtóerejének köszönhetően mozgáskorlátozott, vagy túlsúllyal küzdő betegeink is könnyebben tudják végezni az egyes feladatokat.
Fizikoterápia
Fizikoterápiás kezelést az erre a célra kialakított kezelőhelyiségekben és ágyakon, kizárólag orvosi javaslatra fizikoterápiás szakasszisztensek végzik. A vendég kezelésére, a kezelések típusától és számától függően, átlagosan 15 perc áll rendelkezésre.
Lézerterápia
Modern fototerápiás eljárás. A szöveti keringést fokozza, növeli a helyi anyagcserét, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása van, gyorsítja a szöveti regenerációt. A lézerkezelés időtartama, a betegség típusától és a kezelt testrész nagyságától függően 3-6 perc.
Számos reumatikus, idegrendszeri és érrendszeri betegségben hatásos:
- Ízületi fájdalmak
- Gyulladások csökkentése
- Fejfájás, migrén esete
- Egyéb típusú fájdalmak csillapítása
- Bőrbetegségek, herpesz, övsömör kezelése
- Sportsérülések, izomhúzódások kezelése
Diadynamic
A diadynamicus áramok konstans egyenáramra szuperponált pozitív hullámok. A kezelés idegfájdalmak csillapítására, degeneratív gerinc és ízületi betegségek, perifériás keringési zavarok gyógyítására hatásos.
Interferencia
Négy elektróda segítségével, két áramkörön át, középfrekvenciájú áramot juttatunk a szervezetbe. A két áramkör kereszteződésekor létrejött kb. 100 Hz frekvenciájú lebegő áram biológiai hatását fejti ki a kezelt felületen. Sikerrel alkalmazható ízületi ficamok, izomfájdalmak, degeneratív ízületi és gerincbántalmak, bénulások kezelésére.
Galvánkezelések
-
Stabil galvánkezelés
A legrégebbi elektroterápiás kezelés. Kiválóan alkalmazható fájdalomcsillapításra, elsősorban neuralgiákban, neuritisekben, izomfájdalmakban, ínszalag és ínhüvelygyulladásokban, a gerinc és végtagízületek gyulladásos fájdalmaiban hatékony.
-
Kowarschik galván kezelés
Különleges galvánkezelési eljárás femoralgiás és brachialgiás fájdalmak csökkentésére.
-
Négy- és kétrekeszes galvánkezelés
A kezelés különösen jótékony hatású ízületi bántalmakban. A beteg alkarjait és/vagy lábait vízzel telt kádacskákba helyezi. A 34 0C-os meleg vízen áramot vezetnek át. Mivel csak a test egy része van vízben, a négyrekeszes elektromos áram intenzívebb lehet, mint a galvánfürdő esetében. További előnye, hogy fokozza a vérkeringést.
Szelektív ingeráram kezelés (Myotest)
Ingeráramnak nevezzük azt az elektromos áramot, amelynek hatására az izmok kontrakciója következik be. Egyenáram impulzusok sorozata szelektíven vált ki kontrakciót a károsodott izomban anélkül, hogy fájdalmat okozna. Fontos terápiás eljárás a perifériás bénulások esetén, izomsorvadás megelőzésére, gyenge izmok erősítésére.
TENS
A TENS egy mozaikszó: a név a transcutaneous electronic nerve stimulation, azaz a bőrön keresztül történő idegi ingerlés kifejezésből származik. A TENS alkalmas izom- és idegfájdalom csillapítására, mint például a lumbágó, köszvény, reuma, hát-, és vállfájdalmak, fejfájás, migrén, ízületi gyulladások, övsömör, arcidegzsába, ideggyulladások akut szakasza után, kisebb érszűkületek karbantartására, baleset vagy műtétek utáni fájdalmak csillapítására, felfekvések elkerülésére, agyvérzést követő izombénulásoknál az izomsorvadás megakadályozására stb.
Iontoforézis
Az iontoforézis terápiában a galvánáram segítségével különböző gyógyszereket juttatunk a bőrön keresztül a szervezetbe, tehát kombinált elektromos és gyógyszeres kezelésről van szó. Általában 1-3%-os gyógyszeres oldatot használunk, az áramerősséget pedig a beteg individuális érzékenységétől függően választjuk meg.
Ultrahang
Mechanikus, termikus és kémiai hatást vált ki a szövetekben. Izomlazító, fájdalomcsillapító, értágító hatása miatt széles körben alkalmazzák. Az ultrahangkezelés alkalmas szinte minden mozgásszervi megbetegedés gyógyítására.
Magnetoterápia
A magnetoterápia nem más, mint egy elektromos feszültség által gerjesztett mágneses térrel való kezelés. A kezelés során a mágneses teret megszakítják és ezért a szervezetet ismétlődő elektromágneses impulzusok érik. Ennek hatására azon sejtek fala, amelyeken ez az elektromágneses impulzus áthatol, csatornák nyílhatnak meg a sejtek falán, melyek olyan anyagokat engedhetnek be a sejtekbe, amelyek a sejtek működését befolyásolják. Ezek lehetnek pozitívak és negatívak. A kezelés sikeresen alkalmazható különböző fájdalmak enyhítésére, reumatikus betegségek kezelésére, sportsérülések rehabilitációjára, az immunrendszer erősítésére, vérellátási zavarok megelőzésére, alvási zavarok, stressz megszüntetésére, valamint a fizikai- szellemi teljesítményfokozásra.
Gyógytorna
Csoportos gyógytorna
A gyógytorna kezeléseket minden esetben szakorvosi vizsgálat előzi meg.
A gyógytorna speciális mozgásterápia, amely a megbetegedett szerv vagy testrész funkciójának helyreállítására gyakorlatokat alkalmaz, mindig figyelembe véve az egész testet. Célja a mozgás és egyéb funkciók – a vérkeringés, a légzés, az idegműködés – helyreállítása, javítása.
Specifikus kezelésnek tekinthető, mert más fizioterápiával nem helyettesíthető. A beteg az orvos javaslata alapján egyéni vagy csoportos gyógytorna foglalkozáson vesz részt. A gyógytorna kiválóan alkalmas gerinc és ízületi fájdalmak csillapítására, komplex mozgásterápiára. A csoportos gyógytornán a betegek a gyógytornász szoros felügyelete és segítsége mellett tanulhatják meg a betegségüknek megfelelő gyakorlatokat. A csoportba azonos problémájú betegek kerülnek, ezért a társaság motiváló ereje pozitív hatást gyakorol a páciensekre. A gyógytornászok célja otthoni gyakorlatok megtanítása, amelyeket a betegek otthon rendszeresen végezhetnek. Szakképzett gyógytornászok ügyelnek, hogy helyes testtartásban, sérülés és húzódásmentesen biztonságban végezzék a betegek a gyakorlatokat.
Az aktív nyújtás számos kedvező élettani hatású:
- harmonikussá válik az izomtónus
- fokozódik az izmok terhelhetősége
- ellazult, komfortos állapot alakul ki
- javul a testtartás
- gyorsabban regenerálódik a test
- csökken a feszültség
Az alábbi csoportos gyógytorna foglalkozások vehetők igénybe a Fürdőgyógyászati Osztályon:
- gerinc torna
- alsó végtag torna
- felső végtag torna
Egyéni gyógytorna
Abban az esetben, ha a beteg nem osztható be csoportos gyógytornára, egyéni gyógytorna foglalkozáson vesz rész. Ilyenkor egy beteggel egy gyógytornász foglalkozik.
A gyógytorna során nélkülözhetetlen a gyógytornász kreativitása, mivel nincs két egyforma eset, így mindig a kezelésben részesülő beteg aktuális mentális, testi, lelki állapotához kell adaptálni gyakorlatokat.
Extension kezelés
Az Extension kezelés során a gépet szakképzett gyógytornász kezeli. A TRA Computer Mili márkájú eszköz számítógép által programozott paraméterek mellett biztosít terápiát a gerinc és a végtagízületek betegségei esetében. A készülék előnye, hogy célzottan kezelhetők vele a problémás testtájak. A kezelés során egyidejűleg kerül alkalmazásra a tractio és a diatermia. A rendszer 60 kezelési programot kínál, a kezelések biztonságosak és fájdalommentesek és fekvő helyzetben történnek.
Infúziós szoba
2016. március 1-jétől már a reumatológiai megbetegedésekhez kapcsolódó infúziós kezeléseket is kiszolgálunk. Jelenleg 2 ágyon tudunk betegeket fogadni, hétköznapokon 8 és 14 óra között, a Termálfürdőben, az első emeleten az Új Nappali szanatórium területén. A kezelések technikai kiszolgálásával kapcsolatban érdeklődhetnek személyesen illetve telefonon munkaidőben az 514-135 és az 514-126-os telefonszámokon.
További információ:Debreceni Egyetem Klinikai Központ Fürdőgyógyászati Centrum4032 Debrecen, Nagyerdei park 1.Betegirányító: +36 52 514 114Információ: +36 52 514 121E-mail: furdogyogyaszat@kenezy.unideb.huNyitva tartás: hétfőtől péntekig, naponta 07.00-19.00